1. Co mówią przepisy prawa o obowiązku sprzątania psich kup?

Obowiązek sprzątania po psie nakłada na właściciela uchwała gminy i zawarty w niej regulamin porządkowy. Na przykład zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Stołecznego Warszawy:

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. (…) Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów – przewodników oraz osób niepełnosprawnych, korzystających z psów-opiekunów.

2. Co grozi za niesprzątnięcie psiej kupy?

Za niestosowanie się do wymienionego wyżej nakazu grozi kara w postaci mandatu sięgającego do 500 zł.

Warto jednak wiedzieć, że mandat to nie wszystko. Niesprzątnięte psie kupy wiążą się z zagrożeniami dla zdrowia. Kontakt z psimi kupami może skutkować biegunką, wymiotami i bólami brzucha. Dolegliwości te mogą być objawami groźnych odzwierzęcych chorób. 

3. W jaki sposób sprzątnąć psią kupę?

Możemy skorzystać z woreczków foliowych dostępnych w każdym sklepie zoologicznym czy markecie. W przypadku gdy nie chcemy zbierać odchodów bezpośrednio lub chcemy sobie to ułatwić, możemy zastosować papierowe torebki z jednorazową tekturową łopatką lub plastikowy zbieracz (tzw. chwytak higieniczny).

4. Gdzie można wyrzucić psią kupę?

Worek z psią kupą możemy wyrzucić do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika. Jeżeli nie ma takiego w pobliżu, z powodzeniem można wykorzystać do tego kosze na śmieci – pojemniki na niesegregowane odpady komunalne i uliczne kosze. 

Podziel się z nami swoją opinią w ankiecie

Źródło: psipark.pl